تریستور یا SCR چیست؟ – آنچه باید درباره تریستور بدانیم!

در تریستورها 3 پایانهٔ آند، کاتد و گیت دارند. پایهٔ آند با A، کاتد با K و گیت (دروازه) با G نمایش داده می‌شوند؛ که از این میان آند و کاتد به مدار قدرت متصل شده و گیت که به جریان کمتری نیاز دارد به مدار کنترل یا درایور تریستور متصل می شود. تریستورها در دو حالت پایدار روشن و خاموش مورد بهره برداری قرار می گیرند. تریستور را می توان به صورت اتصال سری سه دیود در نظر گرفت که مانع هدایت جریان در هر دو جهت می شوند . مشخصه معکوس یعنی حالتی که کاتد ، مثبت است و تا زمانی که ولتاژ اعمال شده از ولتاژ شکست پیوند کنترل مرکزی بیشتر نشود ، فقط جریان نشتی عبور خواهد کرد . ولتاژهای شکست مستقیم و معکوس از نظر اندازه مساوی هستند.

بیشتر بدانیم

طرز کار تریستور یا SCR

همان طور که در شکل مشخص است، می توان تصور نمود که این قطعه یک قطعه ی “یک طرفه” می باشد. بنابراین وقتی از این قطعه در حالت AC استفاده می شود، حداکثر یک نیم سیکل را می تواند عبور دهد.

بیشتر بدانیم

انواع تریستور – بررسی مشخصه ها و کاربردهای آنها

اولین و ساده ترین انواع تریستور ، تریستورهای فازکنترلی هستند. این نوع تریستورها عموماً در فرکانس خط کار می کنند و به وسیله کموتاسیون طبیعی خاموش می شوند. زمان خاموش شدن این تریستور در حدود 50 تا 100 میکروثانیه است که برای کلید زنی در سرعت های کم مناسب ترین گزینه است؛ و با نام تریستور مبدل نیز شناخته می شود. از آنجا که تریستور اصولاً یک وسیله کنترل شده از جنس سیلیکون است، این دسته از تریستورها با نام یکسو کننده های کنترل شده سیلیکونی ( Silicon Controlled Rectifier ) نیز شناخته می شوند.

بیشتر بدانیم

ساختار تریستور GTO

برای افزایش بهره‌وری امیتر، لایه کاتد بشدت دوپ می‌شود تا تبدیل به N+ شود. اما این مسئله یک ایراد نیز ایجاد می‌کند؛ این‌که پیوند موجود به کاتد ( که معمولا با J3 نام‌گذاری می‌شود) نزدیک‌تر می‌شود و این نزدیکی موجب کاهش ولتاژ شکست پیوند تا حدود 40 – 20 ولت می‌گردد.

بیشتر بدانیم

ترانزیستور دوقطبی با گیت ایزوله IGBT

توان‌مندی IGBT در روشن و خاموش شدن های پی‌درپی و سریع، آن را برای استفاده در تقویت‌کننده‌هایی که الگوهای شکل موج پیچیده را به کمک مدولاسیون پالس فرآوری می‌کنند ، مناسب ساخته است. به نوعی می‌توان گفت که IGBT ها خواص MOSFET ها و BJT ها را با هم ترکیب می‌کنند تا به قابلیت جریان بالا و ولتاژ اشباع پایین برسند. این قطعه یک ترمینال گیت ایزوله شده را به ساختار اولیه‌ای بر مبنای FET اضافه می‌کند تا بتواند سیگنال ورودی را به خوبی کنترل کند.

بیشتر بدانیم

نحوه عملکرد GTO

زمانی که پتانسیلی بین آند و کاتد یک GTO خاموش اعمال می‌شود، هیچ جریانی در آن جاری نخواهد شد مگر آنکه پتانسیل اعمال شده از میزان ولتاژ شکست بیشتر باشد. در این صورت در نتیجه‌ی شکست بهمنی، جریانی در تریستور جاری خواهد شد. اما این مود عملکردی برای کاربردهای نرمال مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. این وضعیت که در آن تریستور هادی جریان نیست ، گفته می‌شود که GTO در مود مسدودسازی مستقیم قرار دارد.

بیشتر بدانیم

انواع تریستورها در الکترونیک و صنعت

هنوز هم در الکترونیک صنعتی در کاربردهای ولتاژ بالا و جریان بالا از تریستورها استفاده میکنیم.انواع جدیدی از تریستورها ساخته شده که عبارتند از: 1-Phase Control Thyristors (SCRs) 2-Fast Switching Thyristors (SCRs) 3-Gate Turn-off Thyristors (GTOs) 4-Bidirectional Triode Thyristors (TRIACs) 5-Reverse Conducting Thyristors (RCTs) 6-Static Induction Thyristors (SITHs) 7-Light Activated Silicon Controlled Rectifiers (LASCRs) 8-FET Controlled Thyristors (FET-CTHs) 9-MOS Controlled Thyristors (MCTs)

بیشتر بدانیم

طریقه تست تریستور

یک ولتاژ ۱۲ الی ۲۴ ولت {از طریق اداپتور یا باتری } اماده کرده و یک لامپ هم ولتاژ با همین ولت تهیه شده با توان حدود ۱امپر یا کمتر …. ابتدا مدار را بدون تریستور ببندید تا لامپ روشن شود …

بیشتر بدانیم

جایگزین مدارات ابتدایی تریستور

جایگزین مدارات ابتدایی تریستور ؛ این مدار جایگزین مدارات ابتدایی تریستور است؛ برای روشن شدن تریستور به پایه گیت ولتاژ مثبت می دهیم؛ ولی برای خاموش کردن باید ولتاژ مثبت از آنود قطع شود ؛ که معمولا با رله این کار را انجام می دهند؛ ولی اینجا برای کم هزینه شدن و کوچک شدن مدار از ترانزیستور استفاده کرده ام؛ شاید شما در این مدار از من هم وارد تر باشید ولی در اینترنت درباره این نوع مدار چیزی نیافتم و اگر پیدا می کردم کار نمی کرد؛ به همین منظور خودم دست به کار شدم و الان با این مدار تریستور ها را خاموش میکنم ؛ البته قبل از این که برای شما ارسال شود روی برد بورد امتحان شد ؛ هدف من هم این بود که کسانی که دنبال این نوع مدارات برای مشکلشون هستند حل بشه

بیشتر بدانیم

تریستور یا SCR چیست؟ – آنچه باید درباره تریستور بدانیم!

تریستورها با کلید زنی از حالت نارسانایی به رسانایی در نقش کلیدهای دو حالته عمل می کنند. در بسیاری از کاربردها می توان به عنوان کلیدهای ایده آل در نظر گرفت، اما در عمل دارای مشخصه های معین و محدودیتهایی هستند.

بیشتر بدانیم

HRC به چه معنی است؟

HRC Fuse (High Rupturing Capacity ) و انواع آن این نوع فیوز حاوی یک سیم فیوز در آن است، که جریان برق کمتری را برای مدت زمان مشخصی حمل می کند. در این دوره، اگر خطا برداشته شود، آن را خاموش نمی کند در غیر این صورت آن را ذوب می کند و مدار را از منبع برق خارج می کند، بنابراین مدار بی خطر است.

بیشتر بدانیم

آخرین رویدادها

تبلیغات

  • فیوز تندکار فراز فرانسهAC/DC

  • نماینده فیوزهای لاوسون در ایران

  • فیوزهای DF اسپانیا

  • فیوز های فشار قوی باسمن/ فیوزهای فشار قوی EATON

  • فیوز ایتون / EATON FUSE

  • R1446NC12C R1446NC12G R1446NC12F R1446NC12E FAST TURN OFF تریستور فست WESTCODE

  • ماژول سمیکرون ،دیسکی سمیکرون، کابلی سمیکرون