انواع تریستور – بررسی مشخصه ها و کاربردهای آنها

انواع تریستور – بررسی مشخصه ها و کاربردهای آنها

انواع تریستور – بررسی مشخصه ها و کاربردهای آنها

اولین و ساده ترین انواع تریستور ، تریستورهای فازکنترلی هستند. این نوع تریستورها عموماً در فرکانس خط کار می کنند و به وسیله کموتاسیون طبیعی خاموش می شوند. زمان خاموش شدن این تریستور در حدود 50 تا 100 میکروثانیه است که برای کلید زنی در سرعت های کم مناسب ترین گزینه است؛ و با نام تریستور مبدل نیز شناخته می شود. از آنجا که تریستور اصولاً یک وسیله کنترل شده از جنس سیلیکون است، این دسته از تریستورها با نام یکسو کننده های کنترل شده سیلیکونی ( Silicon Controlled Rectifier ) نیز شناخته می شوند.

 

 

انواع تریستور

تریستورهای فاز-کنترلی  Phase Control Thyristors – SCR

تریستورهای فاز-کنترلی  Phase Control Thyristors - SCR

اولین و ساده ترین انواع تریستور ، تریستورهای فازکنترلی هستند. این نوع تریستورها عموماً در فرکانس خط کار می کنند و به وسیله کموتاسیون طبیعی خاموش می شوند. زمان خاموش شدن این تریستور در حدود 50 تا 100 میکروثانیه است که برای کلید زنی در سرعت های کم مناسب ترین گزینه است؛ و با نام تریستور مبدل نیز شناخته می شود. از آنجا که تریستور اصولاً یک وسیله کنترل شده از جنس سیلیکون است، این دسته از تریستورها با نام یکسو کننده های کنترل شده سیلیکونی ( Silicon Controlled Rectifier ) نیز شناخته می شوند.

این تریستورها به علت قیمت کم، بازده بالا، پایداری و توانایی ولتاژ و جریان زیاد، بطور گسترده ای در مبدلهای DC به AC با فرکانس 50 یا 60 هرتز و کاربردهای کم هزینه که توانایی خاموش شدن در آنها عامل مهمی نیست بکار می روند.

تریستورهای کلید زنی سریع  Fast Switching Thyristors – SCR

دومین نوع از انواع تریستور تریستورهای کلید زنی سریع هستند که دارای سرعت سوئیچ از 5 تا 50 میکرو ثانیه هستند و کموتاسیون اجباری دارند.  هرجایی که نیاز به سرعت بالا در قطع و وصل باشد مثل اینورترها و یکسوکننده های دو جهته می توان از آنها استفاده کرد.  افت ولتاژ مستقیم تریستور در حالت روشن،  تقریباً تابع معکوسی از زمان خاموش شدن می باشد؛ از این رو این تریستور را تحت عنوان تریستور معکوس نیز می شناسند.

تریستورهای فاز-کنترلی دوسویه  Bidirectional controlled thyristors – BCT

Bidirectional controlled thyristor

یکی دیگر از انواع تریستور تریستورهای فاز-کنترلی دوسویه یا BCT  است. BCT مفهوم جدیدی برای کنترل فاز توان بالاست که نماد آن در شکل زیر نشان داده شده است.

مزیت های دو تریستور در یک بسته، در این قطعه ارائه شده است که شامل موارد زیر می باشد:

 • اجازه طراحی فشرده تر را می دهد.
 • سیستم خنک کننده را ساده تر می کند.
 • اطمینان پذیری سیستم را افزایش می دهد.

BCT به طراح این امکان را می دهد که اندازه، فشرده سازی، اطمینان پذیری و هزینه محصول نهایی را بهبود بخشد. از BCT در موارد زیر استفاده می شود:

 • جبران سازهای واکنشی ولت-آمپر (VAR)
 • کلیدهای ایستا
 • راه اندازهای نرم ( Soft Starter )
 • راه اندازهای موتور

رفتار الکتریکی BCT مانند رفتار دو تریستور موازی-معکوس استکه در یک برش سیلیکونی قرار دارند. هر نیمه تریستور شبیه یک تریستور کامل با مشخصات پویا و ایستای آن کار می کند.

روشن و خاموش کردن BCT

یک BCT دو گیت دارد که یکی برای روشن شدن با جریان مستقیم و دیگری برای جریان معکوس است. تریستور با اعمال پالس جریان به یکی از گیتها روشن می شود و با کاهش جریان به مقداری پایین تر از جریان نگهدارنده که ناشی از رفتار طبیعی ولتاژ یا جریان است خاموش می شود.

تریستورهای خاموش شونده با گیت  Gate Turn-off Thyristors – GTO

تریستورهای خاموش شونده با گیت  Gate Turn-off Thyristors - GTO

از دیگر انواع تریستور که در سال های اخیر تکامل یافته اند تریستورهای خاموش شونده با گیت یا GTO می باشند. امروزه دو قطعه جدید از خانواده تریستورها،  یعنی تریستور نامتقارن و تریستور خاموش شونده با گیت در دسترس می باشند.

تریستور معمولی دارای دو پیوند P-N است که می تواند ولتاژ زیاد را در یک جهت یا جهت مقابل، سد نماید.  این نکته لازمه اساسی برای کاربرد در مدارهای یکسو ساز است. البته در مدارهای متناوب ساز یا اینورتر که به قابلیت سد کردن معکوس نیازی نیست، نیز استفاده می شوند.

آخرین رویدادها

تبلیغات

 • فیوز تندکار فراز فرانسهAC/DC

 • نماینده فیوزهای لاوسون در ایران

 • فیوزهای DF اسپانیا

 • فیوز های فشار قوی باسمن/ فیوزهای فشار قوی EATON

 • فیوز ایتون / EATON FUSE

 • R1446NC12C R1446NC12G R1446NC12F R1446NC12E FAST TURN OFF تریستور فست WESTCODE

 • ماژول سمیکرون ،دیسکی سمیکرون، کابلی سمیکرون